Please visit Jefferson Lab Event Policies and Guidance before planning your next event: https://www.jlab.org/conference_planning.
NuFact2012

from Monday, 23 July 2012 (08:00) to Saturday, 28 July 2012 (18:00)
JLab and William and Mary

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
23 Jul 2012
24 Jul 2012
25 Jul 2012
26 Jul 2012
27 Jul 2012
28 Jul 2012
AM
09:30
JLab Plenary - Alex Bogacz (Jefferson Lab) (until 12:00) (Auditorium)
09:30 Welcome - Hugh Montgomery (JLab)   (Auditorium)
Slides
09:50 Overview of Neutrino Physics and Motivation - Dr Stephen Parke (FermiLab)   (Auditorium)
Slides
10:35 Nuclear Physics at Jefferson Lab - Robert McKeown (Jefferson Lab)   (Auditorium)
Slides
11:20 JLAB overview, upgrade and R&D program - Andrew Hutton (JLab)   (Auditorium)
Slides
09:00
W&M Plenary - Jeff Nelson (William & Mary) (until 10:30) (Commonwealth Auditorium)
09:00 WG1 - Enrique Fernandez-Martinez (CERN)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
09:15 WG2 - Mike Kordosky (William & Mary)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
09:30 WG3 - Alex Bogacz (Jefferson Lab)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
09:45 WG4 - Bob Bernstein (Fermilab)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
10:00 U.S. Department of Energy's Intensity Frontier Study - Kate Scholberg (Duke University)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
10:30 --- Break ---
11:00
WG1 Neutrino Oscillation Physics - Tricia Vahle (William & Mary) (until 13:00) (Commonwealth Auditorium)
11:00 WG1 - Comparison of the Precision at Each Facility - Pilar Coloma (Va Tech)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
11:35 WG1 - A Neutrino Factor MIND at Large Theta_13 - Dr Ryan Bayes (University of Glasgow)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
12:10 WG1 - Opportunities for Leptonic CP Violation and Neutrinro Mass Hierarchy in Gran Sasso and at Medium Baselines - Prof. Francesco Terranova (Univ. of Milano-Bicocca and INFN)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
12:45 Neutrino Superbeam from ESS Neutron Spallation Source - Dr Marcos Dracos (Institut Pluridisciplinaire Hubert Curien)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
11:00
WG2 Neutrino Cross-Sections and Detectors -Dr Luis Alvarez Ruso (U. Valencia) (until 13:00) (Tidewater Room A)
11:00 WG2 - MINERvA Inclusive CC Cross-Section - Jorge G Morfin (Fermilab)   (Tidewater Room A)
Slides
11:25 WG2 - T2K Cross Section Measurements - Georgios Christodoulou (University of Liverpool)   (Tidewater Room A)
Slides
11:50 WG2 - MINERvA Quasi-Elastic Cross-Section - Jesse Chvojka (University of Rochester)   (Tidewater Room A)
Slides
12:15 WG2 - MINERvA E&M Final States - Mr Jaewon Park (University of Rochester)   (Tidewater Room A)
Slides
11:00
WG3 Accelerator Physics - Rol Johnson (Muons, Inc.) (until 13:00) (Tidewater B Room)
11:00 WG3 - ProtonDriver Scenarios at RAL and CERN - Dr John Thomason (STFC)   (Tidewater B Room)
Slides
11:00
WG4 Muon Physics and other High Intensity Applications - Bob Bernstein (Fermilab) (until 13:00) (Chesapeake C)
11:20 WG4 - Muon Tomography in Japan - Dr Seigo Miyamoto (Earthquake research institute ,The university of Tokyo)   (Chesapeake C)
Slides
09:00
Joint Session WG3 & WG4 Joint Session -Prof. Vittorio Palladino (University & INFN Napoli, Italy) (until 10:30) (Tidewater B Room)
09:00 JG34 - Novel Muon Beam Facilities - Dr Charles Ankenbrandt (Muons, Inc.)   (Tidewater B Room)
Slides
09:25 JG34 - Progress in the Construction of the MICE Cooling Channel - Tianhuan Luo (University of Mississippi)   (Tidewater B Room)
Slides
09:50 JG34 - MICE Step I: First Measurement of Emittance with Particle Phsics Detectors - Dr Victoria Blackmore (University of Oxford)   (Tidewater B Room)
PDF Slides
Slides
10:10 JG34 - Status of PRISM Studies - Dr Jaroslaw Pasternak (Imperial College London/STFC-RAL)   (Tidewater B Room)
Slides
09:00
WG1 Neutrino Oscillation Physics - Enrique Fernandez-Martinez (CERN) (until 10:30) (Commonwealth Auditorium)
09:00 WG1 - Introduction to the Steriles Discussion - Huber Patrick (Virgina Tech)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
09:30 WG1 - Overview of Anomalies and Fits - Georgia Karagiorgi (Nevis Laboratories)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
10:00 WG1 - Future SBP Experiments - What Have We Learned, What Can We Do Better? - Bonnie Fleming (Yale University)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
09:00
WG2 Neutrino Cross-Sections and Detectors - Jorge G Morfin (Fermilab) (until 10:30) (Tidewater Room A)
09:00 WG2 - QE Scattering with the Relativistic Green's Function Approach - Prof. Carlotta Giusti (Dipartimento di Fisica, Universita' di Pavia)   (Tidewater Room A)
Slides
09:25 WG2 - Model Independent Determination of the Axial Mass Parameter in Quasi-Electric Neutrino-Nucleon Scattering - Richard Hill (University of Chicago)   (Tidewater Room A)
09:50 WG2 - Electron- vs. Muon Netrino QEL - Ms Melanie Day (University of Rochester)   (Tidewater Room A)
Slides
10:30 --- Break ---
11:00
W&M Plenary - Robert McKeown (Jefferson Lab) (until 13:00) (Commonwealth Auditorium)
11:00 Double Chooz - Lindley Winslow (UCLA)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
11:40 Daya Bay - Xin Qian (Caltech)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
12:20 RENO - Yeongduk Kim (Sejong University)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
09:00
Joint WG1 & WG4 - Bob Bernstein (Fermilab) (until 10:30) (Commonwealth Auditorium)
09:00 JG14 - \theta_{13} and Muon Physics - Lorenzo Calibbi (Max Planck Institute for Physics)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
09:30 JG14 - Dipole Moments (Theory) - Susan Gardner (University of Kentucky)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
10:00 JG14 - Dipole Moments (Experiment) - Yannis Semertzidis (Brookhaven National Lab)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
09:00
WG2 Neutrino Cross-Sections and Detectors - Mike Kordosky (William & Mary) (until 10:30) (Tidewater Room A)
09:00 WG2 - MiniBooNE Results - Martin Tzanov (FermiLab)   (Tidewater Room A)
Slides
09:30 WG2 - GENIE and 2p2h, General GENIE Update - Hugh Gallagher   (Tidewater Room A)
09:55 WG2 - NEUT MC Tuning - Rodrigues Philip (University of Rochester)   (Tidewater Room A)
Slides
09:00
WG3 Accelerator Physics -Prof. Daniel Kaplan (Illinois Institute of Technology) (until 10:30) (Tidewater B Room)
09:25 WG3 - An FFAG as a Final Acceleration Stage for a 10 GeV NF - Dr J. Scott Berg (Brookhaven National Laboratory)   (Tidewater B Room)
Slides
10:30 --- Break ---
11:00
W&M Plenary - Mike Kordosky (William & Mary) (until 13:00) (Commonwealth Auditorium)
11:00 Neutrino Interactions with Nuclei - Prof. Ulrich Mosel (Universitaet Giessen)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
11:50 The Low-nu Method for Flux Determination - Prof. Arie Bodek (University of Rochester)   (Commonwealth Auditorium)
Paper
Slides
09:00
Joint W3 & W4 - Ken Long (until 10:30) (Tidewater B)
09:00 JG34 - Experience of the EMMA Commissioning, Future Outlook - Dr J. Scott Berg (Brookhaven National Laboratory)   (Tidewater B)
Slides
09:25 JG34 - Scaled Model of Muon RLA with Multi-Pass Arcs - Yves Roblin (Jefferson Lab)   (Tidewater B)
Slides
09:50 JG34 - Superconducting Magnet Develop for mu2e Conversion - Michael Lamm (Fermilab)   (Tidewater B)
Slides
10:05 JG34 - Radiation Damage to Mu2e Apparatus - Dr Vitaly Pronskikh (Fermi National Accelerator Laboratory)   (Tidewater B)
Slides
10:25 New IDS Baseline - Dr J. Scott Berg (Brookhaven National Laboratory)   (Tidewater B)
Slides
09:00
WG1 Neutrino Oscillation Physics - Tricia Vahle (William & Mary) (until 10:30) (Commonwealth Auditorium)
09:00 WG1 - INO - Amol DIGHE   (Commonwealth Auditorium)
Slides
09:22 WG1 - PINGU - Doug Cowen (Penn State)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
09:45 WG1 - LAr Detector R&D - Mitchell Soderberg (Syracuse)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
10:07 WG1 - Daedulus - Prof. Conrad Janet (MIT)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
09:00
WG2 Neutrino Cross-Sections and Detectors -Dr Luis Alvarez Ruso (U. Valencia) (until 10:30) (Tidewater Room A)
09:00 WG2 - MINERvA Pion Production - Mr Brandon Eberly (University of Pittsburgh)   (Tidewater Room A)
09:25 WG2 - Diffractive Production of Pions by Neutrons - Dr Marat Siddikov (Universidad Santa Maria)   (Tidewater Room A)
Slides
09:50 WG2 - CC and NC Pion Production - Mr Alejandro Mariano (Departamento de Física, Facultad Cs. Exactas, Universidad Nacional de La Plata)   (Tidewater Room A)
Slides
10:30 --- Break ---
11:00
Joint W3 & W4 - Mark Palmer (FermiLab) (until 13:00) (Tidewater B)
11:00 Status of the NF Decay Ring Design - David Kelliher   (Tidewater B)
Slides
11:25 JG34 - Decay Ring Options for nu-STORM - Alex Bogacz (Jefferson Lab)   (Tidewater B)
Slides
11:50 JG34 - Review of the Alternative Cooling Lattices - Diktys Stratakis (Brookhaven National Laboratory)   (Tidewater B)
Slides
12:15 JG34 - Epicycling Cooling Channel - Mr James Maloney (Northern Illinois University)   (Tidewater B)
Slides
12:40 JG34 - How Close are we to a Muon Collider CDR? - Rol Johnson (Muons, Inc.)   (Tidewater B)
Slides
11:00
WG1 Neutrino Oscillation Physics - Enrique Fernandez-Martinez (CERN) (until 13:00) (Commonwealth Auditorium)
11:00 WG1 - Introduction to the Discussion session - Mu-Chun Chen (University of California, Irvine)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
11:30 WG1 - Potential Sizable Corrections to Mixing Parameters - Michael Ratz (Technical University Munich)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
12:00 WG1 - Impact of New Physics in nu Oscillations - Jacobo Lopez-Pavon (Durham University)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
11:00
WG2 Neutrino Cross-Sections and Detectors (until 13:00) (Tidewater Room A)
11:00 WG2 - Open for discussion and to write the summary talk   (Tidewater Room A)
09:00
W&M Plenary - Jeff Nelson (William & Mary) (until 10:30) (Commonwealth Auditorium)
09:00 WG1 - Tricia Vahle (William & Mary)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
09:50 WG2 - Dr Luis Alvarez Ruso (U. Valencia)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
10:30 --- Break ---
11:00
W&M Plenary - Jeff Nelson (William & Mary) (until 13:00) (Commonwealth Auditorium)
11:00 WG3 - Makoto Yoshida (KEK) Dr Jaroslaw Pasternak (Imperial College London/STFC-RAL)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
11:35 WG4 - Dr Giovanni Signorelli (INFN Pisa)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
12:10 The Big Picture - Patrick Huber (VA Tech)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
12:50 Invitation to NuFact2013 in Beijing - Yifang Wang   (Commonwealth Auditorium)
Slides
PM
12:00 --- Lunch & JLAB tours ---
15:00
JLab Plenary - Rolf Ent (JLab) (until 18:00) (Auditorium)
15:00 Neutrino Experimental Overview - Alain Blondel (alain.blondel@cern.ch)   (Auditorium)
Slides
15:50 Neutrinos Beams - Dr Deborah Harris (Fermilab)   (Auditorium)
Slides
16:30 Scattering Synergies - Wally Melnitchouk (Jefferson Lab)   (Auditorium)
Slides
17:10 Muon Experimental & Theoretical Overview - J. Miller   (Auditorium)
Slides
18:00 --- Opening Reception ---
13:00 --- Lunch ---
14:00
Joint WG1 & WG2 - Mike Kordosky (William & Mary) (until 16:00) (Commonwealth Auditorium)
14:00 JG12 - Systematics from T2K, Use of ND - Dr Kendall Mahn (TRIUMF)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
14:30 JG12 - Systematics/Use of ND - MINOS and NOvA - Mayly Sanchez   (Commonwealth Auditorium)
Slides
15:00 JG12 - Systematics/How well they can or cannot be contrained by NDs - Pilar Coloma (VA Tech)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
14:00
WG3 Accelerator Physics - Michael Zisman (Lawrence Berkeley National Lab) (until 16:00) (Tidewater B Room)
14:00
WG4 Muon Physics and other High Intensity Applications - Tsutomu Mibe (IPNS, KEK) (until 16:00) (Chesapeake C)
14:00 WG4 - MEG: Status and Prospects - Ms Elizabetta Baracchini (The University of Tokyo)   (Chesapeake C)
Slides
14:35 WG4 - Mu2e - Ed Hungerford (University of Houston)   (Chesapeake C)
Slides
15:10 WG4 - Proton Extinction and Measurement at FNAL - Peter Kasper (FermiLab)   (Chesapeake C)
Slides
15:35 WG4 - MUSIC - Akira Sato (Okasa University)   (Chesapeake C)
Slides
16:00 --- Break ---
16:30
WG1 Neutrino Oscillation Physics - TBD (until 18:00) (Commonwealth Auditorium)
16:30 WG1 - Continuation of Previous Session - TBD   (Commonwealth Auditorium)
17:10 WG1 - Miniboone - Zarko Pavlovic (zarko@fnal.gov)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
17:35 WG1 - Reactor Anomaly at 1 km - Prof. Jarah Evslin (Institute of High Energy Physics, Chinese Academy of Sciences)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
16:30
WG2 Neutrino Cross-Sections and Detectors - Mike Kordosky (William & Mary) (until 18:00) (Tidewater Room A)
16:30 WG2 - Systematics from NuFact, Use of ND - Sanjib Mishra (University of South Carolina)   (Tidewater Room A)
16:55 WG2 - Nuclear Correction in Neutrino-Nucleus DIS and their Compatibility with Global NPDF Analyses - Jorge G Morfin (Fermilab)   (Tidewater Room A)
17:20 WG2 - Uncertainties in Determining Parton Distributions at Large x: Results from the CTEQ-Jefferson Lab “CJ” Collaboration - Thia Keppel   (Tidewater Room A)
16:30
WG3 Accelerator Physics -Dr Marcos Dracos (Institut Pluridisciplinaire Hubert Curien) (until 18:00) (Tidewater B Room)
16:30 WG3 - The CERN Beta Beam for MEMPHYS - Mr Dominique Duchesneau (LAPP, IN2P3/CNRS)   (Tidewater B Room)
Slides
16:55 WG3 - Status of the Target and Horn Studies for the Superbeam at CERN - Dr Nikolaos Vassilopoulos (IPHC, CNRS)   (Tidewater B Room)
Slides
16:30
WG4 Muon Physics and other High Intensity Applications -Ms Elisabetta Baracchini (The University of Tokyo) (until 18:00) (Chesapeake C)
16:30 WG4 - COMET - Akira Sato (Osaka University)   (Chesapeake C)
Slides
17:00 WG4 - Mu->3e (PSI) - Dr Dirk Wiedner (Physikalisches Institut der Universitaet Heidelberg)   (Chesapeake C)
Slides
17:30 WG4 - J-Parc Muon Facility - Dr YUTAKA IKEDO (KEK)   (Chesapeake C)
Slides
18:00
Poster Session and Reception - Jeff Nelson (William & Mary) (until 20:00) (Chesapeake Room)
18:00 A New Design fo rthe CERN to Frejus Neutrino Beam - Dr Nikolaos Vassilopoulos (IPHC, CNRS)   (Chesapeake Room)
18:00 A new design for the CERN to Frejus neutrino beam - Dr Nikolaos Vassilopoulos (IPHC, CNRS)   (Chesapeake Room)
18:00 Calibrating MINERvA - Joshua Devan (William & Mary)   (Chesapeake Room)
18:00 Complete Muon Cooling Channel Design and Simulations - Dr Charles Ankenbrandt (Muons, Inc.)   (Chesapeake Room)
18:00 Concept: 10 GeV Low Instensity NF with Project X - Dr Milorad Popovic (Fermilab)   (Chesapeake Room)
18:00 Daya Bay Discovered Non-Zero Theta13 - Wei Wang   (Chesapeake Room)
18:00 Hadron Production Measurements with the T2K Replica Target in the NA61/SHINE Experiment for the T2K Neutrino Flux Prediction - Alexis HAESLER   (Chesapeake Room)
18:00 Hadron Production Measurements with the T2K Replica Target in the NA61/SHINE Experiment for the T2K Neutrino Flux Prediction - Alain Blondel   (Chesapeake Room)
18:00 IDR Neutrino Factory Front End and Variations - David Neuffer (FermiLab)   (Chesapeake Room)
18:00 If You Build It, They Will Come, 8 GeV CW Linac, Staged Approach - Dr Milorad Popovic (Fermilab)   (Chesapeake Room)
18:00 Liquid Argon Time Projection Chamber in the Fermilab Test Beam Facility - Mike Kordosky (William & Mary)   (Chesapeake Room)
18:00 Muon Beam Facility at Fermilab - Dr Milorad Popovic (Fermilab)   (Chesapeake Room)
18:00 Neutral Pion Reconstruction in MINERvA - Mr Giuliano Maggi (Universidad Santa Maria)   (Chesapeake Room)
18:00 Nue CC Analysis Using Neural Network at NuMI Off-Axis ne Appearance Experiment (NOnA) - Jianming Bian   (Chesapeake Room)
18:00 Parametric-Resonance Ionization Cooling for Muon Beams - Mr James Maloney (Northern Illinois University)   (Chesapeake Room)
18:00 Parametric-Resonance Ionization Cooling for Muon Beams - Mr James Maloney (Northern Illinois University)   (Chesapeake Room)
18:00 Physics Processes Missing From Out Current Tools - Tom Roberts (Muons, Inc.)   (Chesapeake Room)
18:00 Progress on Muon Parametric-resonance Ionization Cooling Channel Development - Vasilly MOROZOV   (Chesapeake Room)
18:00 Study of Multiple Scattering with G4beamline - Daniel Kaplan   (Chesapeake Room)
18:00 The NOvA Experiment - Ji Liu   (Chesapeake Room)
18:00 Update on T2KK (Tokai to Kamioka and Korea) - Fanny Dufour (University of Geneva)   (Chesapeake Room)
18:00 Updated results on sterile neutrinos at MINOS - Mark Mathis   (Chesapeake Room)
13:00 --- Lunch ---
14:00
Joint WG1,WG2 & WG3 -Prof. Alain Blondel (University of Geneva) (until 16:00) (Commonwealth Auditorium)
14:00 JG123 - NUMI Flux Uncertainties (NUMI) - Mr Leonidas Aliaga Soplin (College of William and Mary)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
14:25 JG123 - T2K Flux Uncertainties (T2K/NA61) - Sebastien Murphy (ETH Zurich)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
14:50 JG123 - Beta Beam Option Studies - Tania Mendonca (CERN)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
15:10 JG123 - Pion Electroproduction at CLAS and other JLAB Measurements - Mr Taisiya Mineeva (UCONN)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
14:00
WG4 Muon Physics and other High Intensity Applications - Bob Bernstein (Fermilab) (until 16:00) (Chesapeake C)
16:00 --- Break ---
16:30
WG1 Neutrino Oscillation Physics - Tricia Vahle (William & Mary) (until 18:00) (Commonwealth Auditorium)
16:30 WG1 - MINOS+/Glade - Dr Ryan Nichol (University College London)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
16:53 WG1 - Daya Bay2 - Yifang Wang (Institute of High Energy Physics)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
17:15 WG1 - HyperK - Yoshinari Hayato (Kamioka Observatory, ICRR, University of Tokyo)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
17:37 WG1 - The combined sensitivity of current long-baseline experiments - Ryan Patterson (Caltech)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
16:30
WG2 Neutrino Cross-Sections and Detectors -Dr Luis Alvarez Ruso (U. Valencia) (until 18:00) (Tidewater Room A)
16:30 WG2 - Strangeness Content of the Nucleon (JLab) - Kent Paschke (University of Virginia)   (Tidewater Room A)
16:55 WG2 - PIAnO-Harpsicord (pi-N Scattering Experiment at TRIUMF) - Mr Kei IEKI (Kyoto University)   (Tidewater Room A)
Slides
17:20 WG2 - On Measuring the MEC Contribution to Neutrino Inclusive Cross Section - Dr Sobczyk Jan (FermiLab)   (Tidewater Room A)
Slides
16:30
WG3 Accelerator Physics - Harold Kirk (Brookhaven National Lab) (until 18:00) (Tidewater B Room)
16:30 WG3 - Progress on the NF Target System Design - Dr Hisham Kamal Sayed (Brookhaven National Lab)   (Tidewater B Room)
Slides
17:20 WG3 - Optimizing the Capture Section of the Neutrino Factory - Mr Ole Martin Hansen (CERN)   (Tidewater B Room)
Slides
16:30
WG4 Muon Physics and other High Intensity Applications -Dr Dirk Wiedner (Physikalisches Institut der Universitaet Heidelberg) (until 18:00) (Chesapeake C)
16:55 WG4 - Muon Experiments at PX - Fritz DeJongh (FermiLab)   (Chesapeake C)
Slides
17:45 WG4 - Ultra-Slow Muon Production at RAL - Dai Tomono   (Chesapeake C)
19:00
Banquet (until 22:00) (King’s Arms Tavern)
13:00 --- Afternoon for historic tourism or Busch Gardens ---
13:00 --- Lunch ---
13:30
SPC Meeting (until 14:00) (York Room)
14:00
W&M Plenary - Tricia Vahle (William & Mary) (until 16:00) (Commonwealth Auditorium)
14:00 LBNE Options - James Strait (FermiLab)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
14:30 T2K - Prof. Clark McGrew (Stony Brook University)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
15:00 MINOS/MINOS+ - Dr Anna Maria Holin (University College London) Dr Anna Holin (University College London)   (Commonwealth Auditorium)
15:30 NOvA - Dr Jaroslaw Nowak (University of Minnesota)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
16:00 --- Break ---
16:30
W&M Plenary - Alain Blondel (until 18:10) (Commonwealth Auditorium)
16:30 European Program - Marcos Dracos (Institut Pluridisciplinaire Hubert Curien)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
16:55 NuFact Reference Design - Prof. Kenneth Long (Imperial College London)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
17:20 nuSTORM: An Entry Level Neutrino Factory? - Prof. Bross Alan (FermiLab)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
17:45 Options for the 125 GeV Higgs Factory - David Neuffer (FermiLab)   (Commonwealth Auditorium)
Slides
18:10
SPC Meeting (until 19:40) (York Room)
13:00 --- Lunch / Au revoir ---